EESTI ERAKONDADE KONSULTATIIVNE ÜMARLAUD KOHTUS ARNOLD RÜÜTLIGA

3. juulil k.a. leidis Tallinna Matkamajas aset järjekordne Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud, millel osalesid viie parlamentaarse ja parlamendivälise opositsioonierakonna - Eesti Demokraatliku Partei, Eesti Kristliku Rahvapartei, Eesti Iseseisvuspartei, Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei, Vene Erakonna Eestis ja Vene Ühtsuspartei esindused eesotsas erakonna liidritega.

Ümarlaud kohtus Rahvaliidu presidendikandidaadiga 2001. a. presidendivalimisteks - Arnold Rüütliga.

Presidendikandidaat ei toetanud Vabariigi Presidendi volituste laiendamist, leides, et kehtivast võimupädevusest piisab - presidendi institutsioon ühiskonda tasakaalustava jõuna peaks tuginema eelkõige isiklikule autoriteedile. Suuremat rõhku pidas ta vajalikuks panna Vabariigi Presidendi ja kohalike omavalitsuste suhtlusele. Samuti rõhutas presidendikandidaat vajadust kaasata enam poliitilisse otsustusprotsessi parlamendiväliseid erakondlikke struktuure. Arnold Rüütel märkis, et kandideerib presidendikohale selleks, et kaasa aidata Eesti riigi ja ühiskonna arengu suunamisel sotsiaalselt tasakaalustatud teele ning takistada Eesti riigi täielikku mahamüümist väliskapitalile. Ta möönis, et varaline lõhenemine ühiskonnas on ületamas taluvuse piire ning et Eesti ühiskonnas süveneb sotsiaalne kriis. Sellest annavad tunnistust ligi 100 tuhat töötut, suur surevus ja väike sündivus, enesetappude arvu pretsedenditu ulatus. Noorte hulgas on töötuid 24%. ÜRO andmetel 62% Eesti rahvast elab vaesuses. Kuritegevuse, suitsiidide arvu ning nakkushaigustesse haigestunute arvu suurenemine on paratamatult ja vahetult seotud sotsiaalsete olude halvenemisega, neoliberalistliku kolmikliidu võimupoliitikaga. Üha tugevnevad väliskapitali positsioonid Eesti majanduses, samas Eesti rahvusliku kapitali osa ühiskonna elus järjest väheneb. Kõik läheb müügiks. Lubamatu on maa ja metsa müügi avamine väliskapitalile - see tähendaks Eesti rahvusliku iseolemise alustalade lõplikku lammutamist.

Presidendikandidaat leidis, et kui oleks üheksakümnendate keskel rakendatud adekvaatsed tollipiirangud sisseveetavaile toiduainetele ning toetuste ja laenudega aidatud põllumehi, ei oleks maaelu häving sedavõrd troostitu. Topelttollide kehtestamine Venemaa poolt Eesti suhtes oli presidendikandidaadi hinnangul adekvaatne vastureaktsioon Eesti Venemaa-vaenulikule välispoliitikale. Ta leidis, et põllumajanduslik tootmise lammutamine aastail 1948-1951 oli oma sisult ja ulatuselt adekvaatne valitsuspoliitiliste protsessidega üheksakümnendate aastate algul. Ka Eesti tööstussektoris aset leidnud omanikuvahetus ei ole olnud tööhõive ja ühiskonna turvatunde katalüsaatoriks - pigem vastupidi. Tootmise moderniseerimisega on vähenenud töökohtade arv. Väikeettevõtlus kiratseb. On viimane aeg pöörata Eesti sotsiaalse turumajanduse poole.

Arnold Rüütel avaldas veendumust, et Euroliitu astumiseks toimub rahvahääletus. Kõrvaldada tuleb põhiseaduslikud takistused teel Euroopa Liitu. Ta möönis, et me ei tea seni, mis meid Euroliidus ees ootab. Föderatiivse Euroliidu vastu on presidendikandidaat kindlalt. Ta pidas lubamatuks Eesti territooriumile välismaiste sõjaväebaaside ja tuumarelva paigutamist ja õigeks Eesti kuulutamist tuumavabaks territooriumiks, vaatamata kuuluvusele NATO-sse.

Presidendikandidaat Arnold Rüütel vastas ümarlauas esindatud erakondade esindajate küsimustele. Kohtumine möödus sõbralikus üksteisemõistmise õhkkonnas ja kestis eelnevatest kohtumistest teiste presidendikandidaatidega kaks korda kauem.

Eesti Erakondade Konsultatiivse Ümarlaua volitusel
Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei pressiteenistus
Tallinnas, 04. juulil 2001. a.
ESDTP keskbüroo juhataja
Heiki Sillari

Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud kohtus Andres Tarandiga 30. juunil 2001

Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud kohtus Toomas Saviga 27. juunil 2001

Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud kohtus Peeter Kreitzbergiga 20. juunil 2001

Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud kohtus Peeter Tulvistega 18. juunil 2001

Eesti Erakondade Konsultatiivne Ümarlaud kohtus Aarand Roosiga 18. mail 2001

Ajalugu
Lingid