EUROREFERENDUMI LÄBIVIIMISEST JA EUROLIIDUSTUMISEST KIIRTEMPOS

Eesti Erakondade Konsultatiivse Ümarlaua avaldus

Eesti ühiskonnas on tekkinud tõsised kahtlused Eesti euroliidustumise tempo suhtes. Avaliku arvamuse küsitlused näitavad europessimismi pidevat kasvu elanikkonna seas.

Eesti Erakondade Konsultatiivse Ümarlaud peab vajalikuks deklareerida järgmisi ühispõhimõtteid:

1. Eesti Vabariigi Põhiseadus oma tänasel kujul ei võimalda Eesti ühinemist Euroopa Liiduga. Põhiseaduse muutmise algatamist ühinemisele legitiimse õigusliku aluse rajamiseks ei ole poliitiliselt seni tõstatatud.
2. Leiame, et referendumi läbiviimine Euroopa Liiduga ühinemise küsimustes ei ole võimalik enne Eesti Vabariigi Põhiseaduse vastavat muutmist. Põhiseaduse muutmine riikliku iseseisvuse ja suveräniteedi osaliseks loovutamiseks Euroopa Liidule on legitiimne vaid rahvahääletuse tulemusel.
3. Alla kirjutanud erakonnad eelistavad euroreferendumile 2002. a. põhiseaduse muutmise rahvahääletust 2003. aastal, seda tulenevalt avalikkuse puudulikust informeeritusest Euroopa Liiduga ühinemise võimalikest järelmitest, sealhulgas vaesuse eeldatavast süvenemisest, mis on prognoositud ka Euroopa Komisjoni volinike poolt.
4. Sõltuvalt põhiseaduse muutmise tulemustest võiks referendum Euroopa Liiduga ühinemise küsimustes toimuda 2005. aastal.
5. Kutsume riigikogu erakondi istuma ühise läbirääkimislaua taha poliitilise konsensuse otsimiseks koos Eesti Erakondade Konsultatiivses Ümarlauas osalevate erakondadega euroliidustumise tuleviku ja tempo suhtes.

Erakonna "Demokraadid - Eesti Demokraatlik Partei" nimel
Jaan Laas

Eesti Iseseisvuspartei nimel
Olavi Tutt

Eesti Kristliku Rahvapartei nimel
Aldo Vinkel

Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei nimel
Tiit Toomsalu

Vene Erakond Eestis nimel
Nikolai Maspanov

Vene Ühtsuspartei nimel
Alfrida Liivak

Ajalugu
Lingid