home

 

 

Esilehele

Dokumendid

Põhikiri
Programm
Kongressid
Valimised

Uudised

Pressiteated
Materjalid
Välispoliitika

 

   
   
 

Parempoolsuse kriisist Eestis


Hillar Eller, EDTP esimees. nov. 1995
 

Eesti on saanud tänaseks juba kuuenda valitsuse viimase viie aasta jooksul, kellest viis viimast on end ühemõtteliselt kuulutanud parempoolseks. Seega on parempoolsetel jõududel olnud piisavalt aega, et end näidata, oma ideoloogiat ja programmi, strateegiat ja taktikat tutvustada.

Parempoolsuse, konservatiivsuse ja liberaalsuse põhitõed nende klassikalisel kujul on ammugi nii kirja pandud kui ka praktikas korduvalt järele proovitud. Meie kodukootud parempoolsetel oli seega piisavalt õppematerjali, kuidas neid Eestimaa oludes võimalikult valutult rakendada.

Enesepuhastus ja klassikud ei aita
Soovimata varju heita käivitunud reformidele ja muudele ümberkorraldustele tervikuna, tahaks kõigepealt küsida eestimaise parempoolsuse sisu ja vormi ning nende ühtsuse kohta. Miks seda head asja on nii mitmes eri pakendis?
Võimul on olnud nii parempoolsed aatemehed kui kompetentsed pragmaatikud, kellele on assisteerinud kord rahvusradikaalid, kord liberaalid ja sotsiaaldemokraadid. Miks ei koondu need pisierakonnad ühise lipu alla? Selleks peab ju olema mingi seni väljaütlemata põhjus?
Avalikkuse ette jõudnud seletustest näikse tegelikkusele kõige lähemal seisvat viitamine erakondade isiksusekesksusele ja vahest ka klikivõimule, nende sõltuvusele erinevatest majanduspoliitilistest huvigruppidest.
Kui nii, siis on avalikkuse ette jõudnud (ja sageli ka mitte jõudnud) skandaalid, korruptsioonijuhud ja võimupiiride ületamised nähtustena igati asjakohased ja loomulikud. Aga võibolla on sellelaadset ainest kogunenud juba nii kriitiline hulk, et võiks katsuda puude taga ka metsa näha. Kui nii, siis tuleb otse välja öelda, et tegemist ei ole mitte üksikisikute või -rühmituste, vaid parempoolsuse Eesti mudeli kriisiga.
Ei aita siin üleskutsed enesepuhastusele ega viited oma valdkonna klassikutele või meie kõigi raskele nõukogulikule minevikule. Lapsuke on ilmale tulnud ja aeg on talle nimi anda.
Muidugi on ka teine võimalus, kuigi meie arvates oleks suisa ülekohtune oletadagi, et sellel nn. Eesti mudelil ei olegi klassikalise parempoolsusega suurt midagi ühist, et see on lihtsalt poliitiline mimikri, varjamaks isiklikke ja grupilisi võimuambitsioone ning moraalitust. Siis polekski parempoolsuse kriisi, sest kuna ei ole asja ennast, siis ei ole ka tema kriisi.

Parempoolsuse karistamatus
Tol parempoolsuse Eesti mudelil on veel üks omapära. Küsimus on nimelt selles, et erinevalt klassikalisest parempoolsusest on selle eestimaine derivaat võimalik ilma vasakpoolse opositsioonita/. Loogiliselt võttes teeb see meie parempoolsuse eriti naljakaks, kuna seda jõudu, millest paremal pool olla, pole nagu olemaski.
Tõhusa opositsioonilise surve puudumine on aastatega loonud täieliku karistamatuse õhkkonna ja seeläbi ülalmainitud kriisinähteid ainult süvendanud. Vasakpoolsus on Eestis muudetud sõimusõnaks. Sellega hirmutatakse, selle eest hoiatatakse, seda seostatakse isamaa äraandmise ja muude surmapattudega, vaatamata sellele, et «üleilmalisest kommuunast» ei unista Eestis küll ükski poliitiline jõud.
Eestis on end programmiliselt vasakpoolseks kuulutanud vaid Eesti Demokraatlik Tööpartei, 1995. aasta suvest Uue Euroopa Vasakfoorumi täisõiguslik liige.

EKP ja iseseisvuse sünd
EDTP pole kunagi eitanud ajaloolist seost oma eelkäija, iseseisva EKPga, selle EKPga, kelle iseseisvuse taassünd algas 1988. aasta suvel.
Eestimeelsel EKPl oli oma vaieldamatu osa 16. novembri iseseisvusdeklaratsiooni sünnis, mida Rein Taagepera on hiljem nimetanud Eesti imeks. 1991. aasta augustiputši päevil oli iseseisev EKP kogu tolleaegse N. Liidu territooriumil ainus KP, mille juhtkond toimuva avalikult ja otseselt hukka mõistis. Vastavad dokumendid toodi hiljem esile putšistide kohtuprotsessil.
Eesti üldsus ei tea suurt midagi Enn-Arno Sillari ja Vaino Väljase visiidist Moskvasse 23. augustil 1991, et taotleda NSV Liidu presidendilt Mihhail Gorbatšovilt tunnustust vahepeal välja kuulutatud Eesti iseseisvusele. Delegatsiooni kolmas, sirgeseljaline liige jättis muide kaasa sõitmata...
Tolleaegne valitsusjuht ei häbenenud mäletatavasti otse parlamendi kõnetoolist avaldamast tunnustust iseseisvale EKPle ja tema maakondlikele juhtidele, kes püüdsid Tallinna poole liikuvatele NA kolonnidele selgeks teha, mis häbiväärsesse aktsiooni neid kaasa on tõmmatud. Nende päevade paljutahuline ajalugu ootab veel kirjutamist.

NLKPga EKP ja EDTP vastu
Kas me üldse ei kipu liiga kiiresti osa tõest unustama, mäletama valikuliselt, poliitilistel, erakondlikel eesmärkidel korrigeerima oma rahva lähiajalugu. Ja seda nii sõnades kui tegudes.

Juba neljanda valitsuse justiitsministeerium järjepanu käib EDTPga kohut Tallinna Kentmanni tänava maja pärast. Alama astme kohus jättis ministeeriumi hagi rahuldamata, kuid protsess jätkub, võttes kohati lausa kafkalikud vormid.

Nimelt on justiitsministeeriumi üks põhitunnistajaid EDTP vastu omaaegne NLKP platvormil oleva EKP KK I sekretär Lembit Annus. Kõigil oleks justkui ununenud, millise turmtule all Annuse partei poolt oli viimastel nõukogude aastatel iseseisev EKP, kuidas Annusele kutsuti Moskvast appi NLKP KK sekretär Oleg Šenin, hilisem kohtualune putšistide protsessis, kuidas nõuti iseseisva EKP varade viivitamatut loovutamist NLKPle ja tema platvormil seisnud kohalikule väesalgale.

Lisaks kõigele heideti iseseisva EKP KK I sekretär Sillari NLKPst välja ja sama taheti teha EKP esimehe Väljasega, aga ei jõutud. Ei mäletata vist sedagi, millised verised sündmused tõid samalaadsed aktsioonid kaasa Lätis ja Leedus.

Muidugi, tänases Lätis ja Leedus oleks sellist kohtuprotsessi, nagu meil juba kaks aastat on käinud, üsnagi raske ette kujutada, sest siis peaksid sealsed valitsused oma hagi tunnistajatena vanglast välja tooma Annuse tolleaegsed kolleegid NLKP platvormil Rubiksi ja Burakeviciuse..

Tolerantsust nagu õhku
Kahtlemata peaksime lähimineviku õppetunde meeles pidades olema sallivamad nii inimeste, nende vaadete kui ka poliitiliste ümbersündide suhtes, millest meie poliitiline maastik täna nii väga rikas on. Tolerantsust on Eesti demokraatia arenguks vaja nagu õhku hingamiseks.
11. augustil 1988 ütles Siim Kallas Tallinna lauluväljakul kõneldes: «Meie plaanid ei tohi kukkuda tülide kuristikku.» Küllap tasuks praeguselgi valitsuskoalitsioonil, ja mitte ainult neil, järele mõelda kunagi öeldu ja tänaste tegude vastutuse üle.
Igal juhul mõjub erinevate arengumudelite nappus - tänases Eestis küll nende liigne sarnasus - kokkuvõttes pärssivalt loomulikele ühiskonnasisestele protsessidele.
Lõpuks on vasakpoolsust peale eesti rahva vaja ka meie parempoolsetele, sest mis muidu neid konsolideeriks ja sunniks oma sisemist kriisi ületama.

Postimees, 27. november 1995

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk  Valimised Aruanded Liikmeks astumine Välispoliitika