home

 

Esilehele

Uudised

Pressiteated
Materjalid
Euroopa Liit ja ESDTP
Ajaleht

EP valimiste materjalid

ESDTP platvorm EP valimisteks
ESDTP Kandidaadid EP valimisteks
Plakat EP valimisteks
Avalik tänukiri Res Publicale
Agenda: EL välispoliitika
Miks RP tahab vabaneda Reinsalust?
 

 

 

  


Loe, milline on GUENGL eesti keeles

 

Euroopa Vasakpartei asutamise kongress

Kongressi agenda (inglise keeles)

8. mail Roomas Farnese väljakul toimuva rahvapeo reklaamplakat (itaalia keeles)

Põhikiri (inglise keeles)

Manifest (inglise keeles)

8-9 mai 2004 toimus Roomas Euroopa Vasakpartei asutamise kongress nime all: See on vaid algus!

Möödunud nädalavahetusel korraldas Itaalia vasakpartei (Partito della Rifondazione Comunista –PRC) Roomas Euroopa Vasakpartei (EVP) asutamise kongressi.

Asutavateks parteideks on kuusteist erinevat Euroopa vasak-, sotsialistlikku- ja kommunistlikku parteid Saksamaalt (PDS), Prantsusmaalt (PCF), Itaaliast (PPC), San Marinost (PRC), Hispaaniast (IU), Kreekast (SYN), Tšehhist (SDS), Hungarist (Munkas Party), Šveitsist, Austriast (PCA) ja Eestist (ESDTP). Peale asutavate parteide oli kohal veel hulk erinevaid Euroopas asuvaid vasakparteisid vaatlejaliikmetena, külalisi tervest maailmast (Palestiina ja Iisraeli vasakparteid näiteks) ning erinevaid ametühingud ja mittetulundusühingud.

Laupäeval 8. mail toimus väga emotsionaalne aruelu Euroopa Vasakpartei põhikirja ja programmi üle. Tšehhi Kommunistlik Partei palus äärmiselt tungivalt eemaldada põhikirjast lause, mis mõistab hukka nii stalinismi kuriteod kui ka stalinismi laiemas mõistes. Kuna Tšehhid endale toetajaid ei leidnud ning hääletamise tulemusel jäid nad vähemusse, üritasid nad emotsioonide abil eurooplasi veenda, demonstreerides nii elavalt Ida-Euroopa poliitikutele omast jõulist individualistlikku poliitika tegemise meetodeid. Lõpeks lahkus kogu delegatsioon ühiselt konverentsisaalist võttes endaga kaasa ka slovakid. Tänu sellele vahejuhtumile kujunes ka Vasakpartei asutatuks kuulutamine äärmiselt emotsionaalseks.

9. mai hommikul külastai Rooma Fašismiohvrite mälestuspaika ja surnuaeda kuhu on maetud Itaalia Kommunistliku Partei looja Antonio Gramsci. Kongressil valiti EVP president, kelleks sai Itaalia PRC praegune esimees Fausto Bertinotti, pealaekur - Europarlamendi liige Pedro Marset Hispaaniast ning juhatus, mis koosneb iga asutajapartei 2 liikmest.
Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööparteist käis Roomas viis inimestest eesotsas ESDTP esimehe Tiit Toomsaluga.

11.05.2004 Vaata pilte ->

S. Kingsepp

Maailma ajakirjandusest

http://euroleft.org/

EuObserver.com

Deutsche Welle

Neues Deutschland

l´Humanite

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk  Valimised Aruanded Liikmeks astumine Euroopa Liit ja ESDTP