home

 

Esilehele

Dokumendid

ESDTP kandidaadid EP valimistele
ESDTP platvorm EP valimisteks

Uudised

Pressiteated
Materjalid
Euroopa Liit ja ESDTP
Ajaleht

Euroopa Liit

Euroopa Liidu seadusandvad institutsioonid ja Europarlamendi roll
Eesti ühinemisleping Euroopa Liiduga
Eeuroopa Parlamendi valimise seadus
Euroopa Parlamendi fraktsioonid

EP valimiste materjalid

Avalik tänukiri Res Publicale
Agenda: EL välispoliitika
Miks RP tahab vabaneda Reinsalust?
  

ESDTP teeb koostööd Europarlamendi vasakrohelise fraktsiooniga GUE/NGL.
Loe, milline on GUE eesti keeles

 

 

PAREM EUROOPA TULEB VASAKULT

Kes valib vasakpoolseid

 
Ütled eestlasele „vasakpoolne“ – tema mõtleb kommunist. Ütled eestlasele „sotsialist“ – tema mõtleb jälle „kommunist“. Ütled „Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei“ jälle sama reaktsioon. Mis imelik fenomen see on, et eestlane kipub kõike vasakpoolset kommunismiks pidama ja seda kindlasti halvustavas tähenduses? Tegelikult me ju kõik teame, et Eestis ei ole ühtegi erakonda, kus ei oleks endiseid kompartei liikmeid. Eestlastele ei saa sellist mõtlemise krampi ka kuidagi ette heita. Eesti pole ainuke maa, kus inimesed sõna kommunism ainult Nõukogude Liidu stalinismi vägivallaga seondavad, sama on ka teistes Balti riikides ja Skandinaavias. Kuna aga kohe on Europarlamendi valimised, siis oleks viimane aeg selgeks teha, mida kujutab endast vasakpoolsus 21. sajandil ja mis vahe on parempoolsetel ja vasakpoolsetel sotsialistidel.

Mis on uusvasakpoolsus
ESDTP on juba alates 1995 aastast teinud koostööd Euroopa uusvasakpoolsetega NELF (New European Left Forum) raames. Nii on meie erakonnal, võrreldes teiste Eesti erakondadega, ühed kõige pikaajalisemad ideoloogia tasandil olevad välissuhted. Nüüdseks kuuluvad pea kõik NELFi parteid Europarlamendi Vasakrohelisse fraktsiooni GUE/NGL ning mõned ka Roheliste fraktsiooni.

Selle pea kümne aasta jooksul on Tööparteil kujunenud päris head suhted Euroopa vasakpoolsete parteidega ning samuti aktsepteerivad nad meid kui võrdset. Võrdsus kui mõiste, on küll järjekordselt nõuka ajal ära lörtsitud sõna, kuid kohe seletan, milles võrdsus vasakpoolsete meelest seisneb.

9. mail 2004 asutasid 15 erinevat erakonda Roomas Euroopa Vasakpartei. Vasakpartei juhatusse kuulub igast asutaja parteist kaks liiget – mees ja naine ning neil kõigil on võrdne sõnaõigus, kuigi mõnedel parteidel on kümneid tuhandeid liikmeid ning ESDTP ainult pisut üle tuhande. Samas on näiteks Eesti Valitsus selle poolt, et Euroopa Liidus on piisav kui hääletatakse sellel alusel kui palju kuskil riigis rahvast elab. Nad nimetavad seda 55-55 mudeliks ja lasevad rõõmsalt suurtel ja tugevatel riikidel meist üle sõita.

Sama on näiteks ka igasuguste kummaliste piirangutega smslaen Euroopa Liidus. Kui näiteks meie värsked sotsdemokraadid, ehk siis vana nimega Mõõdukad, leiavad, et see on täiesti normaalne kui paljud riigid on piiranud eestlaste ja teiste uute liitujate tööjõu liikumist EL siseselt, siis uusvasakpoolsete meelest on see puhas inimõiguste ahistamine.

Samasugune eriarvamus on ka meil näiteks Euroopa Liidu föderaliseerumise koha pealt. Uusvasakpoolsete meelest ei saa liikmesriikidele kõike Brüsselist ette dikteerida – paremsotsid samas arvavad, et kui „kõikide maade proletaarlased ühinevad“ – siis parim selleks on Superriik Euroopa Liit.

Kui föderaliseerumise koha pealt võib mõnedel vasakpoolsetel indiviidide tasandil olla eriarvamusi, siis on alati üks põhimõte, millega on kõik uusvasakpoolsed alati ühel nõul – vägivald ei ole kunagi lahendus ja relvadega inimelusid ei hoita.

Kes siis ikkagi valivad uusvasakpoolseid? Statistika järgi on nendeks tavaliselt humanitaarkallakuga ning keskmisest kõrgema haridusega inimesed või siis lihtsalt ka inimesed, kel on arenenud õiglustunne ja huvi mitte ainult enda vaid ka teiste inimeste heaolu eest.

Sirje Kingsepp

Avaldatud Delfis 26.05.2004 Loe kommentaare ->

 

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk  Valimised Aruanded Liikmeks astumine Euroopa Liit ja ESDTP