Euroopa Liidu eduka laienemise konverents Bratislavas

23. ja 24. juunil korraldab Europarlamendi fraktsioon Ühendatud Vasakpoolsed/ Põhjamaade Rohelised Vasakpoolsed (ing. GUE/NGL) koos erinevate vasakparteidega Kesk- ja Ida-Euroopast Bratislavas juba neljanda Euroopa Liidu eduka laienemise teemalise konverentsi, et lahti rääkida laienemise probleemid ja tagajärjed erinevatest vaatenurkadest läbi vasakjõudude prisma.
 
Konverentsi eesmärgiks on  arutada EL laienemise läbirääkimiste tulemusi eksisteerivas sotsiaalses, majanduslikus ja poliitilises kontekstis. Diskusioon toimub teemadel:

    kuidas mõjutab Euroopa liidu laienemine praeguste ja liituvate maade tööturgu, keskkonda, migratsiooni, sotsiaalse dumpingu riski ning naiste olukorda uutes liikmesmaades

    Euroopas ja maailmas toimuvad arengud seoses agressiooniga Iraagi vastu, Euroopa rahvaste erilisest vastutusest, seoses riikide võrdsuse printsiibiga;

    EL ja tema naabrite vahelised suhted idas ja lõunas.

Konverentsile on osa võtma kutsutud kõik GUE/NGL fraktsiooni Europarlamendi liikmed ja Kesk- ning Ida-Euroopa riikide vasakparteide esindajad nii praegustest kui tulevastest riikidest samuti EL naaberriikidest, milledest üheks suuremaks on Venemaa. Samuti on osa võtma kutsutud erinevate maade esindajad ametühingutest, nais- ja keskkonnakaitseorganisatsioonidest.
 
Konverentsist võtab osa ka Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei välissekretäri esinduses. Tööpartei seisukoht Eesti Euroopa Liiduga ühinemisega kiirustamisest on ilmselt meil teada-tuntud. Üheks põhjuseks sellise arvamuse kujunemisel on olnud kindlasti ka väga tihe koostöö Europarlamendiga, kus erinevad liikmed jagunevad mitte rahvuste vaid poliitiliste vaadete alusel ja kuna just vasakpoolsete üheks põhimõtteks on võrdõiguslikkus ja demokraatia, siis on Tööparteil olnud pidev ja arvestatav võimalus oma arvamust otse Brüsselisse viia.
 
Konverentsi avakõne peab Francis Wurtz, kes on GUE/NGL fraktsiooni president. Laienemise teemalise avakõne peab Jozef Sevc, Slovaki Kommunistliku Partei president. Tutvustava ettekande Euroopa Liidu rollist maailmas teeb Europarlamendi liige Saksa Demokraatlikusse Sotsialismi Parteisse (PDS) kuuluv Hans Modrow. Pärast kõnesid toimub ühine arutelu kõikide osalejate vahel.
 
Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei kasutab võimalust teadvustada nii Europarlamendile kui ka teistele oma seisukohti, mis seonduvad liituvate riikide sotsiaalse kindlustatuse probleemide, olukorraga tööturul ja neist eelmisest kahest tulenevate krooniliseks vaesuseks defineeritava probleemiga, mida Eesti Valitsus on püüdnud eirata. Tööpartei peab kahetsusväärseks ka Eesti Välisministeeriumi ebademokraatlikku otsust seoses Iraagi sõjaga.
 
 
21. juuni 2003

S. Kingsepp, välissuhete sekretär