Esilehekülg
..

Soome Metaliitööliste Liit Kohtus ESDTP esindajatega

Kaheksandal märtsil kohtusid Tallinnas Soome Metallitööliste Liidu esindajad Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööparteiga. Teatavasti on Eestis asuva Metallitöötajate Ametiühingute Föderatsioon väga tihedalt seotud Mõõdukate parteiga. Samas on Mõõdukate suhtumine Tööparteisse olnud senimaani avalikus meedias pehmelt öeldes halvustav. Miks siiski otsis soome Metallitööliste Liit üles Tööpartei, kes viimastel Riigikogu valimistel ühtegi kohta ei saanud?

Põhjuseid on mitmeid. Soome Metallitööliste Liitu kuulub praeguse seisuga üheksakümmend protsenti erinevate ettevõtete tööliseid, nagu näiteks Sonera, laevaehitus, autoremonditöökojad, elektroonikatööstus, kaevandused jm kokku 171600 liiget ning liikmete arv kasvab pidevalt. Eestis on praeguse seisuga umbes 3100 liiget ja mõni aeg tagasi oli umbes 6000 liiget. Kas Eestis on tõesti  viimastel aastatel vähenenud vastaval alal töötavate inimeste arv poole võrra? Julgen selles kahelda. Soomlased pidasid põhipõhjuseks ametühingute liigset politiseerumist ja ilmselt võib järeldada, et Mõõdukate koostöö ametühingutega on rajatud põhiliselt häälte kogumisele, mitte oma loosungi „Tööd ja lapsi“ ellu viimisele. Kuigi samas võib ju ka öelda, et Kadi Pärnitsa Lääne Virumaal kogutud 786 häält võrreldes kohaliku ärimehe Oleg Grossi 1627 häälega näitab jätkuvalt inimeste suhtumist ametühingutesse võrreldes eduka tööandjaga ning selle arvamuse muutmiseks oleks võinud Mõõdukad oma pooliku õuna reklaamid ennem valimisi suunata.
Põhikiri

Programm
Kongressid
Pressiteated
Keskjuhatus
Piirkonnad
Noortesektsioon
Ajaleht
Valimised
Materjalid
Uusvasakpoolsus
Aruanded
Kuidas liituda
Ha Pуcckoм
In English

Erinevalt Eestist, kus poliitilised parteid kardavad meeleheitlikult ennast tsentrist vasakule poole positsioneerida ja ka oma vaadetele kindlaks jääda, on Skandinaavia ametühingud siiski rohkem uusvasakpoolsete või sotsiaal-demokraatlike parteide rida ning samuti pole Euroopas kombeks oma vaateid vastavalt sellele, kas valitsusse saab või ei, muuta. Eesti parteijuhtide hirm töötajaid kaitsta on pisut ka õigustatud, kuna viimased valimised näitasid selgelt, et eestlane usub jätkuvalt majanduse arenemise võimalusse vaid raske käega juhi olemasolul. Seda, et Eestis on võim tööandjate käes illustreerib kõige paremini eestlaste kartus ametühingusse astumise vastu, sest oht kaotada töökoht on käegakatsutav ja oma õiguste eest seismine teeb vallandamise „omal soovil“ kiirelt ka reaalsuseks. Tööpartei jätkab oma välissidemete laiendamist erinevate töötaja õiguste eest seisvate poliitiliste ja mittepoliitilste ühendustega ja leiab, et parasjagu mitte võimul olles, oleme me siiski vajalikud Eestis, kus on küll olemas tööseadusandlus, aga selle järgimine pole eriti populaarne.   

08.03.2003.
Sirje Kingsepp
ESDTP välissuhete sekretär