NIZZA TIPPKOHTUMINE PEEGELDAS TÕETRUULT EUROOPA LIIDU SISEARENGUT

Eesti Erakondade Konsultatiivse Ümarlaua ühisavaldus

Eesti Erakondade Konsultatiivses Ümarlauas esindatud erakonnad analüüsisid ühiselt Euroopa Liidu liikmesriikide Nizza tippkohtumise käiku ja tulemusi ning leidsid, et toimunu peegeldas tõetruult selle liidu sisearenguid, mida rahvusvahelised vaatlejad on hinnanud kui Euroopa suurriikide, eelkõige Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia mõju tugevnemist Euroopa väiksemate riikide arvel. Käesoleva avalduse allkirjastanud Eesti erakonnad ja liikumised leiavad, et aset leidnu annab kahetsusväärse löögi senistele arusaamadele euroopalikust demokraatiast ja selle traditsioonidest ning sunnib kahtlema Eesti võimueliidi eesmärgi õigsuses kunstlikult kiirendada Euroopa Liiduga ühinemise protsessi.

Konsultatiivne ümarlaud nendib, et Nizza kohtumisel aset leidnut on kvalifitseerinud hoobina illusoorsele Euroopa ühtsusele ka Europarlamendis esindatud poliitilised jõud. Näiteks Saksa kristlik demokraat Elmar Broki hinnangul valitses tippkohtumisel üleeuroopalisi huvisid eirav egoism. Sama hinnanguni on jõudnud ajaleht "Äripäev" artiklis "EL - huvigruppide klubi", milles nenditakse Nizza järel tekkinud küsitavusi, sealhulgas selles, kas saab rääkida ühtsest Euroopast vastakate huvide olemasolul, mille väiklane kaitsmine hägustab üllaid eesmärke.

Konsultatiivne Ümarlaud tervitab Eesti ärieliidi muutunud seisukohti, milles kutsutakse üles Euroliiduga liitumisel aega maha võtma põhjusel, et majandusringkondadele pole selge, millise ühenduse ja milliste väärtustega tuleb Eestil ennast siduda ja et oleks vaja oodata ära EL-i reformide tulemused. Allkirjastanud erakonnad toetavad "Äripäeva" taga seisvate majandusringkondade kaineid hinnanguid ja deklareerivad neile selles oma poliitilist toetust.

Eesti Kristlik Rahvapartei, Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei, Eesti Iseseisvuspartei ja teised ümarlaual osalevad erakonnad ning liikumine "Ei Euroopa Liidule" deklareerivad, et, vaatamata massimeedia katsetele näidata vaid EESTI SOTSIAALDEMOKRAATLIKKU TÖÖPARTEID euroliidu vastase poliitilise opositsiooni kandjana, on Eestis selle sügavalt küsitava ja enneaegse poliitilise kursi vastasrind oluliselt laiema ühiskondliku ja poliitilise kandepinnaga, ulatudes täna kristlastest ja demokraatidest sotsialistide ja sotsiaaldemokraatideni, eestlastest venelasteni, tööinimestest äriinimesteni.

Eesti tänase poliitilise eliidi hala kohta, et "Euroopa Liidu rangide kaelavõtmine avavat äritegevusele võimalusi, mida eestlastel pole kunagi olnud. Et jäägem realistiks. Et kolm pisiriiki Läänemere idakaldal ei ole tegijad ei oleviku ega tuleviku Euroopas. Et me pidavat ennast kellegi külge haakima", leiavad alla kirjutanud erakonnad ja liikumised, "et Eestil ja eestlastel on iseseisev ja omanäoline tulevik ja et seda tagab eelkõige rahvuslik iseolemine, rahvuslik iseteadvus ja sõltumatu arengu võimalused".

Eesti Kristlik Rahvapartei
esimees Aldo Vinkel

Eesti Demokraatlik Partei
esimees Jaan Laas

Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei
esimees Tiit Toomsalu

Eesti Iseseisvuspartei
peasekretär Vello Leito

Vene Ühtsuspartei
esinaine Alfrida Liivak

Vene Erakond Eestis
esimees Nikolai Maspanov

Liikumine "Ei Euroopa Liidule"
Uno Silberg

Detsember 2000

Ajalugu
Lingid