ETA TEGEVUS PEAB JÄTKUMA

ESDTP nendib, et Eesti Telegraafiagentuuri (ETA) kui rahvusliku infoagentuuri tegevuse lõppemine on loogiliseks jätkuks läbi kogu möödunud kümnendi kiidetud arengusuundumustele, mis eelistas ja toetas ühiskonna kõigis elusfäärides eraalgatuslikku ettevõtlust avalik-õigusliku ja riikliku osaluse väljatõrjumise hinnaga.

Eesti riik on lõpetanud avaliku sektori toimimise kirjutavas meedias, sealhulgas põhiseaduse paragrahvis 44 toodud kodanikeõigusi tagavas sedavõrd olulises valdkonnas kui seda on infolevik. Selle arengu jätkumisel ei ole välistatud ka avalik-õigusliku Eesti Raadio ja Eesti Televisiooni muundumine erakanaleilt eetriaega ostvaiks programmitoimkondadeks. Eesti infoturule jääb ETA tegevuse lõpetamise järgel vaid üks üleriigiline infoagentuur - BNS -, mis moonutab normaalselt toimivat infoturgu.

Eesti Vabariigi Põhiseaduse §44 sätestab kodanike põhiõigusena "igaühe õiguse vabalt saada üldiseks kasutamiseks levitatavat informatsiooni". Võrreldes infoagentuuride BNS ja ETA praktikat, millest esimene oli ja on üles ehitatud vaid uudiste kommertsialiseeritud käsitlusele, peab ESDTP kahetsusega nentima, et Eesti avalikkuse võimalused saada objektiivset ja igakülgset informatsiooni Eesti Telegraafiagentuuri tegevuse lõppemisega ahenevad tunduvalt. Näitena - kui Eesti Telegraafiagentuur viis avalikkuseni kõik ka vähem tuntud erakondade ametlikud seisukohad, siis infoagentuur BNS teeb seda sügavalt valikuliselt.

Eesti Telegraafiagentuur kui tuhandete inimeste silmis Eesti rahvuslik infoagentuur lõpetab täna oma tegevuse põhjusel, et Eesti riik, avalikkus ja kodanikud ei saa ega tohi põhiseadusest tulenevalt sekkuda eraomandisse kuuluva agentuuri omanike tahtesse lõpetada agentuuri tegevus. Samas ESDTP leiab, et Eesti riigil on kohustus säilitada Eestile tema rahvuslik infoagentuur meediaturul, mis tagaks mitte valikuliselt, vaid tegelikult Eestis toimivatelt institutsioonidelt lähtuva informatsiooni jõudmise kodanikeni.

ESDTP Keskjuhatus kutsub Eesti Vabariigi Valitsust üles ETAt tagasi ostma selle omanikelt ja Eesti Telegraafiagentuuri tegevust jätkama riikliku või avalik-õigusliku rahvusliku infoagentuurina.

Tallinnas, 09.02.2003. a.

ESDTP esimees
Tiit Toomsalu

Lingid