ASTMELINE TULUMAKS ON LIGIMESEARMASTUSE PÕHIMÕTTE TEOSTUS

Eesti avalikkuseni jõudis aasta algul Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei seisukoht seoses Vabariigi Presidendi jõululäkitusega, milles kaaskodanikke kutsuti taas ausse tõstma avalikus ja eraelus kristlikku ja humanistlikku ligimesearmastuse unustusse ja unarusse vajuvat põhimõtet. Kaaskodanike üksteisemõistmise ja solidaarsustunde tõhustamiseks ettevõetav on alati leidnud Tööpartei toetust.

Seetõttu hindab Tööpartei kõrgelt ka Keskerakonna läinud nädalal korraldatud konverentsi astmelise tulumaksu küsimustes. Konverentsi pealkiri "Astmeline tulumaks: euroopalik ja õiglane maksusüsteem" tõstatus tulunduspoliitikas kui vajalik esimene praktiline samm edaspidiseks arenguks. Konverentsil jäi kõlama mõte, et astmeline tulumaks on Euroopas juba alates XX sajandist tunnustatud kui õiglane tulupoliitilne lähenemine, mis aitab kaasa ühiskondlikule solidaarsusele ja puudustkannatajate olukorra leevendamisele ning mis on oma arengus teinud läbi ühiskonna vajadustele vastavaid muutusi. Konverentsi kulg näitas, et vaatamata astutud esimese sammu kõrgele motivatsioonile, et me peame jätkama solidaarsemalt, suurendama abi puudustkannatajatele, aitama hädasolijaid, ütles Isamaaliidu esindaja konverentsil välja oma nihilistliu seisukoha, nimetades seda maksusüsteemiga mängimiseks.

Tööpartei on sootuks teisel seisukohal. Solidaarsuse ja ligimesearmastuse põhimõtete ja püüdluste praktiline teostamine ja toetamine on olnud ja on erakonna põhiseisukoht. Toetava seisukoha erakonna nimel ütles konverentsil välja ESDTP esimees, riigikogu liige Tiit Toomsalu. Avaldades toetust Keskerakonnale, väljendas ta lootust, et õiglase tulumaksu kehtestamine oleks proloogiks visalt käivituvale uue rahvusliku ühtsuse kokkuleppele. Esimene samm astmelise tulumaksu kehtestamisel peaks sisaldama lähteseisukohtade korrastamist. Tööpartei lähtub mõistetest "vaesuspiir" (1450 kr.), "alampalk" (2160 kr.), "keskmine palk" (5800 kr.), "keskmiku palk" (15 000 kr.) ja üle selle. Tulumaksuvaba oleks vaesuspiir, sellest alampalgani oleks maksumääraks 5%, alampalgast keskmise palgani 15%, sellest kuni 15 000 kroonini 26% ja üle selle 33%.

ESDTP leiab, et selline astendus korrastaks maksustamise alusmõisteid ja leevendaks haletsusväärses seisundis sotsiaalset olustikku, oleks nihkeks fiskaalpoliitiliselt mõtlemiselt sotsiaalpoliitilisele mõtlemisele. ESDTP toetab Keskerakonna tõstatatud tulunduspoliitilist ettepanekut kui vajalikku ja toetab erakondi, kes oma tegevuses lähtuvad solidaarsustundest ja ligimesearmastuse põhimõtetest.

ESDTP keskbüroo pressitalitus
Tallinnas, 23.01.2003. a.
Valter Toots