RRIGILAEV ESTONIA ON SÜGAVAS PAREMPOOLSES KREENIS

Tööpartei saadiku Tiit Toomsalu lõppsõna

Eesti Vabariiki saab täna nii kujundlikus kui majanduslik-poliitilises mõttes vaadelda Brüsselisse pürgiva parvlaevana "Estonia", tollesama hiidlaevana, mis nüüd enam kui kümme aastat tagasi tormi ja mõistust trotsides Stokholmi ei jõudnud. Saatuslikuks sai Läänemere hiiglasele sügav parempoolne kreen. Eesti Vabariigi Riigikogu 9. koosseis on oma 4 tegevusaasta tulemusena väikeriigi majanduse ja poliitika viinud äärmuslikku seisundisse - parempoolsesse sügavasse kreeni, mis ohustab meie lähemat tulevikku. Nii vöib kokku võtta Tööerakonna saadiku, riigikogu 9. koosseisu liikme Tiit Toomsalu lõppsõna parlamendi vaba mikrofoni ees.

"Need 4 aastat parlamentaarset tegevust olid suunatud mitte eesti rahva heaolu kasvule, vaid tema varasemate sotsiaalsete garantiide lammutamisele. Need 4 aastat parlamentaarset tegevust valmistasid seadusandlikult ette Eesti riigi suveräänse iseotsustamisõiguse piiramist ja lõpetamist Euroopa Liidu keskvõimu kasuks, sealhulgas Eesti Vabariigi Põhiseaduse muutmist Euroopa Liidu seadusandlikuks allaktiks," ütles Teise Eesti esindaja suure kibestumisega kõrgest kõnetoolist riigikogu viimasel töönädalal.

Eestimaa vasakvaateid esindava Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei saadik kui arenenud vastutustundega ühiskonnategelane kasutas oma nönda-öeldud lõppsõna aruandena oma valijatele nende püstitatud ülesannete täitmisel. Riigikogu liikme Tiit Toomsalu panus kõrgeima rahvusliku riigivalitsemisorgani tegevusse antud perioodil oli tähelepanuväärne. Parlamendi toimeka liikmena esitas ta 12 seaduseelnõu, nende hulgas eriti ajakohase, 6 eelnõust koosneva seaduste paketi "Tööinimese Eesti", mis sisaldas eelnõusid pensionikindlustuse, sotsiaalhoolde seaduse, töötu sotsiaalse kaitse seaduse, palgaseaduse, tulumaksuseaduse ja äriseaduse muutmiseks. Kogenud ja viljaka juristina tegi ta ligi tuhat parandusettepanekut 140-le menetletud eelnõule. Iseloomustades koosseisu sünnitatud seadusloomet, ütles töötava rahva esindaja:

"Need neli aastat parlamentaarset tegevust olid suunatud erastamise ülekandumisele ka riigivõimu sfääri, riigivõimu vastutuse ja volituste üleandmisele nii eraõiguslikule ühiskondlikule sektorile kui omavalitsustele, ka lihtsalt eraisikuile. 4 aastat toimis Reformierakonna neoliberaalne põhimõte: nii vähe riiki kui võimalik, nii palju eraalgatust kui vajalik! Selle käigus hävitati senised tagatised arstiabile meie kõigi jaoks, seades selle saamise sõltuvusse rahast. Tulevased pensionärid seati tänaste pensionäridega ebavõrdsesse seisu, rakendades individuaalsete pensioniosakute süsteemi. Jätkati häbiväärse 500-kroonise toimetulekupiiriga ning keelduti üle minemast elatusmiinimumile tuginevale sotsiaalsele toimetulekule." Öeldus peegeldus eelmiste riigikogu valimiste tulemuste põhjal konstrueeritud riigikogu ükskõiksus rahva elujärje ja saatuse vastu, kohusetundetus oma rahva ees. Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei leiab parlamendi läinud tegevusperioodi analüüsides, et 9. kooseisu riigikogu liikmed ei kasvatanud eesti rahvas austust endi kui õiglaste ja ausate rahvaesindajate vastu, sest nad ei suutnud tõkestada poliitilist ja majanduslikku diletantismi, vastustada äärmusesse jõudnud parempoolsust. Vastupidi, nad tõkestasid sotsiaalset progressi riigis, tänases maailmas elu põhireegliks saanud solidaarsustunnet ehk ligimesearmastuse põhimõtet. Töötava rahva esindaja Toompeal resümeeris eelpool öeldu sõnadega: "Möödunud 4 aastat seadusandlikku tegevust olid suunatud hüvede ja võimaluste loomisele mitte Eesti kodanikkonna vaesunud enamusele, vaid käputäiele suurettevõtjaist. Eesti riik aastail 1999 - 2003 oli rahavõimu riik, mitte rahvariik!"

Seda tõdemust võib iga meie reakodanik kinnitada. Meie poliitiliste ringkondade esindajate täielik võõrandumine rahvast ja tema muredest näitab, et ühiskondlik mõtlemine ei ole meil ikka veel saavutanud tänapäeval tarvilikku uut kvaliteeti. Uute valimiste lävel jääb vaid loota, et sügavasse parempoolsuse kreeni vajunud riigilaev oma suures ohusituatsioonis leiab lõpuks endas võimet ja jõudu sünnitada piisavalt kaalukat vasakpoolset tasakaalustavat jõudu. Taevamärgina meie Eesti kohal rippuv samuti paremasse kreeni vajunud parvlaeva eeskuju peaks hoiatama ja kohustama. Kahjuks täna ei ärata Teise Eesti "Maydayna" kostvad kaebed tähelepanu. Peavad ärkama tasakaalustavad jõud. Teist teed ei ole.

14. veebruar 2003. a.
ESDTP pressikeskus
Valter Toots

Lingid