EESTI SOTSIAALDEMOKRAATLIKU TÖÖPARTEI TERVITUS UUE EUROOPA VASAKFOORUMI XXIV KONVERENTSILE

Austatud juhataja! Lugupeetavad konverentsi delegaadid, külalised, daamid ja härrad!

Tere tulemast Eestisse! Tere tulemast hansalinna Tallinna! Esimest korda Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest möödunud 12 aasta jooksul toimub Eestis esinduslik vasakpoliitiline foorum. Esmakordselt on Euroopa demokraatlikud vasakparteid oma kohalolekuga ära märkinud Euroopasse integreeruva Eesti.

Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei tunnustab NELFi koondunud erakondade rolli vasakpoliitiliste ideaalide ümbersünnis ja edasikandes uude ajastusse, mis algas sotsialistliku süsteemi kokkuvarisemisega Euroopas viisteist aastat tagasi. Eestile tähendas see mitte ainult poliitilise reþiimi, vaid ka sotsiaalmajandusliku formatsiooni lõppu ja sattumist varakapitalistliku stiihia epitsentrisse selle klassikalisel kujul. Uus ajastu on Eestile kaasa toonud tagasilöögi majanduses, mis ületati alles 2001. aastal, 10 -- 19%-lise tööpuuduse, poole elanikkonna eksistentsi vaesuspiirist allpool, sügava varalise kihistumise, viieteist aasta taguste ideaalide, sh. iseseisvusideaalide tuhmumise.

Lugupeetavad delegaadid! Tänane konverents käsitleb olulisi teemasid: Uus maailmakord Ameerika Ühendriikide sõjalise võimsuse eestkostel, Euroopa Liidu valuline laienemine suundumusega uue liitriigi tekkele, naiste seisund tänapäeva maailmas -- kõik need teemad on olulised Eestile ja ka Eesti ainsale tänasele vasakparteile, Eesti Sotsiaaldemokraatlikule Tööparteile. Lubage lühidalt esitada meie seisukohti neis küsimustes.

ESDTP on üheselt vastu unipolaarse mudeli kujunemisele XXI sajandi maailmakorra aluseks. Agressioonid, mille Ameerika Ühendriigid päästsid valla mitte ainult Afganistanis ja Iraagis, vaid ka Euroopa suveräänse riigi Serbia vastu, ei jäta kahtlust kavandatava maailmakorra olemuses. Selleks on suure ja tugeva võim väiksema ja nõrgema üle. Selleks on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni tasakaalu ja kooskõlastuse mehhanismidest loobumine. Selline uus maailmakord ei ole väikeriikide huvides. Kuigi Eesti avalik arvamus toetab ka täna NATO laienemist, lükkab see tagasi Ameerika Ühendriikide sõja Iraagis. Kurikuulsa "Vilniuse 10" toetusavaldus Ameerika Ühendriikide Iraagi sõjale tähistab meie nägemusel Euroopa uut lõhestamist lääne- ja idaosaks, seekord Ameerika Ühendriikide ettevõttel.

Peagi seisab Eestil ees rahvahääletus Euroopa Liiduga liitumises. Eesti ühiskond on ka täna selgelt lõhenenud toetajateks ja vastasteks. See, mis toimub Euroopa Tuleviku Konvendis, iseloomustab uue liitriigi evolutsioonilist sündi. Eesti rahvas tuli liidust, kus suurriik valitses väikeriikide üle. Talle on vastukarva minek uude liitu, kus suurriigid domineerivad väikeste riikide üle. Euroopa tuleviku määramatus on põhjus, miks ka ESDTP on täna nendega, kes vastustavad Eesti eelseisva liitumise. ESDTP soovib ka tulevikus näha Euroopa Liitu rahvusvahelise organisatsioonina, mitte liitriigina konföderatiivseil või föderatiivseil alustel. Erinevalt Ameerika Ühendriikide riikluse mudelist on Euroopa olnud traditsiooniliselt rahvusriikluse keskne. Soovime näha sellise mudeli kestvust Euroopas ka maailma globaliseerumise oludes.

Naiste õigustest. Eesti parlamendi eelmine koosseis vaidles tormiliselt selle üle, kas sooline võrdõiguslikkus on olulisem kui rassiline, rahvuslik, poliitiline, keeleline või mõni muu põhiseadusega tagatud võrdõiguslikkus, ja leidis, et Eestis on probleeme kõigis neis valdkondades. Vastu võtmata jäi nii kitsalt soolise võrdõiguslikkuse kui ka laias mahus sellesisuline seadus.

Eesti tänased mured pole peidus võrdõiguslikkuses, vaid sügavas vaesuses. Toetame väitlust võrdõiguslikkuse üle. Samas vajavad Eestis täna lahendust palju tähtsamad probleemid, mis pidurdavad Eesti arengut: minimaalpalk on umbes 100 eurot, aga keskmine palk umbes 400 eurot kuus ja 80% Eesti elanikest saab palka sellest vähem. Kui selles osas olud paraneksid, siis leeveneksid paljud muud raskused ise.

Lugupeetavad delegaadid! XXI sajandi maailm, vaatamata globaliseerumisele, on üles ehitatud majanduskeskuste konkurentsile. Sellised keskused on Ameerika Ühendriigid, Hiina, Jaapan ja kogu Kagu-Aasia piirkond ning Euroopa. Euroopa Liidu laienemine itta on üks võimalus globaalses konkurentsis tegija olla. Kus algab ja kus lõpeb Euroopa? Tõstatame täna idee EFTA ja Euroopa Liidu vahel toimiva Euroopa ühtse majandusruumi leppe laiendamisest Venemaale. Selline mudel oleks tervendav vastasseisus Ameerika Ühendriikide hegemooniataotlustele.

Lõpetuseks vasakerakondade koostööst Euroopas ja NELFi tulevikust. Tööpartei toetab endiselt sellist mudelit, kus oleksid sidustatud Europarlamendi GUE/ NGL saadikugrupi, osalusparteide rahvusparlamentide saadikugruppide ja NELFi koondunud erakondade keskuste tegevus.

Soovin edukat konverentsi jätku!

Tallinnas, 7. juunil 2003. a.

Tiit Toomsalu,
ESDTP esimees