Esilehele

Dokumendid

Põhikiri
Programm

Uudised

Pressiteated
Välispoliitika

Eesti Vasakpartei ei pea Iraagi missiooni pikendamist õiglaseks

Eesti Vasakpartei Keskjuhatuse avaldus seoses Riigikogus oleva otsuse eelnõuga Eesti kaitseväelaste missiooni pikendamisest Iraagis

Eesti Vasakpartei keskjuhatus leiab, et Riigikogu esimese lugemise läbinud eelnõu "Eesti kaitseväe üksuste kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel konfliktijärgsel julgeolekutagamismissioonil Kuveidis, Kataris, Bahreinis ja Iraagis" heakskiitmine ja otsus pikendada Eesti kaitseväelaste viibimist Iraagis veel ühe aasta võrra, on äärmiselt kahetsusväärne, sest see läheb vastuollu tavaliste iraaklaste soovidega.

On kurb, et kaitseminister Jürgen Ligi tõi missiooni pikendamist nõudes õigustuseks Iraagi valitsuse sellesisulise palve, sest kogenud poliitikuna peaks ta mõistma, et Iraagi valitsuse otsustusvõimet piiravad riigis viibivad võõrväed.

Ameeriklaste endi poolt hiljuti korraldatud arvamusuuring näitab, et enamik iraaklastest (91% sunniitidest, 74% si'iitidest) soovib näha võõrvägede lahkumist lähema aasta jooksul. Me oleme nördinud Riigikogu otsuse üle eirata seda õigustatud soovi.

Ülekaalukas enamus iraaklastest (97% sunniitidest, 82% si'iitidest) usub, et võõrvägede viibimine nende kodumaal kutsub esile rohkem vägivalda kui see ohjeldada suudab. Enamik iraaklastest (92% sunniitidest, 62% si'iitidest) kiidab heaks võõrvägede vastu sooritatavad rünnakud.

Oleme sunnitud kurbusega nentima, et Riigikogu on asetanud Eesti kaitseväelased Iraagis olukorda, kus sealsed põliselanikud näevad neis mitte oodatud rahutagajaid, vaid vihatud okupante, kelle tapmist ei peeta patuks ega häbiasjaks.

Vasakpartei on alati toetanud rahu ning olnud Iraagi okupeerimise vastu. Meile valmistab pahameelt valitsuserakondade silmakirjalik ja populistlik demagoogia, mis heidab paraku halba varju ka neile, kes on rahu poolt mitte ainult sõnades, vaid ka oma veendumustelt.

Keskerakond ja Rahvaliit sõlmisid juba augustis koostööleppe, milles ütlesid, et Eesti sõjaline missioon Iraagis lõpetatakse esimesel võimalusel. Kuid nüüd toetas valitsus taas üksmeelselt missiooni pikendamist. Selline variserlus ei ole sobilik demokraatlikus riigis!

Vasakpartei on ainus Eesti erakond, mis väljendas juba enne USA vägede sissetungi selget vastuseisu Iraagi ründamisele. Tuletame meelde, et Iraaki tungiti ebaseaduslikult ning valedele tuginedes. Eesti jätkuv toetus sellele sõjakäigule on üks suurimaid häbiplekke meie riigi ajaloos.

Eesti Vasakpartei Keskjuhatus

13.12.2006

Vaata Iraagi kohta käivat uurimust siit ->

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk  Valimised Aruanded Liikmeks astumine Välispoliitika