home

 

 

Esilehele

Dokumendid

Põhikiri
Programm
Kongressid
Keskjuhatus
Valimised

Uudised

Pressiteated
Materjalid
Välispoliitika

 

   
   
 

Eesti Vasakpartei tutvustus

Eesti Vasakpartei (EVP) sai oma nime 18. detsembril 2004 aastal Eesti Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei (ESDTP) XIII kongressil Tallinnas, partei ümbernimetamise tulemusel.

Parteil on 2005 aasta lõpu seisuga umbes 1100 liiget üle terve Eesti, kõige rohkem on liikmeid Tallinnas, 10 protsenti liikmetest on alla 35 aastased (2004.a.) naisi on 45%. Eesti Vasakpartei oli viimati Riigikogus esindatud 2 inimesega perioodil 1999-2003. Eesti Vasakpartei on ainus poliitiline partei, kes on olnud läbi aegade ainuke eestimeelne vasakideoloogia kandja Eestis.

EVP esimees on alates 18.12.2004 aastast Sirje Kingsepp.

Kronoloogia:
19.12.1990 aastal registreeriti endise Kommunistliku partei lõhenemisel Eesti riigi iseseisvuse pooldajateks ja selle vastasteks iseseisev Eestimaa Kommunistlik Partei (EKP) Tallinna Linnavalitsuses. Partei esimees oli Vaino Väljas. EKP oli moodustunud nendest partei liikmetest, kes pooldasid iseseisvat Eestit.
28. november 1992 aastal nimetati EKP ümber Eesti Demokraatlikuks Tööparteiks (EDTP)
Juuli 1995 sai EDTP Euroopa vasakparteide NELF (Uus Euroopa Vasak Foorum) liikmeks
1996 partei esimeheks sai Tiit Toomsalu.
Jaanuar 1998 muudeti nimi Eesti Sotsiaaldemokraatlikuks Tööparteiks (ESDTP)
9. mai 2004 aastal asutati Euroopa Vasakpartei, mille asutaja oli ka ESDTP
18. detsembril 2004 nimetati ESDTP ümber Eesti Vasakparteiks (EVP) ja partei esimeheks valiti Sirje Kingsepp

Euroopa Vasakpartei
Asutavateks parteideks on viisteist erinevat Euroopa vasakparteid: Saksamaalt (PDS), Prantsusmaalt (PCF), Itaaliast (PPC), San Marinost (PRC), Hispaaniast (IU), Kreekast (SYN), Tšehhist (SDS), Ungarist (Munkas Party), Šveitsist (Tööpartei), Austriast (PCA) ja Eestist (EVP). Euroopa Vasakpartei liikmeparteides on rohkem kui viissada tuhat Euroopa Liidu kodanikku. Vasakparteid on enamuses esindatud liiduriikide rahvuslikes parlamentides ning kohalikes omavalitsuses. Igast parteist kuulub kaks inimest EV keskjuhatusse, mis käib koos iga 2 kuu järgi. Vasakparteid moodustavad Euroopa parlamendis fraktsiooni GUE/NGL. Kodulehekülg: http://www.european-left.org/

Euroopa Parlament
GUE/NGL (Euroopa Ühendatud Vasakpoolsed/ Põhjamaade Rohelised Vasakpoolsed) on Euroopa vasakerakondi ühendav kontföderatiivne fraktsioon. Suuruselt jagab see fraktsioon Europarlamendis neljandat kohta roheliste fraktsiooniga. GUE-sse kuulub 21 erinevast maast 41 (MEP-i) liiget. Põhivaldkonnad millega fraktsioon tegeleb:
• tööpuuduse probleemid ja töötajate kaitse
• keskkonnakaitse
• inimõigused ja võrdõiguslikkus
• rahumeelse maailma ideaal
• ühtse Sotsiaalse Euroopa loomine, mis pakuks kõrgel tasemel sotsiaalset turvalisust kõikidele Euroopa Liidu kodanikele võrdselt.

Eesti Vasakpartei esimehed
Vaino Väljas (1992–1995)
Hillar Eller (1995–1996)
Tiit Toomsalu (1996–2004)
Sirje Kingsepp (2004 –13.06.2007)

Vaino Väljas

Hillar Eller

Tiit Toomsalu

Sirje Kingsepp

 

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk Valimised Aruanded Liikmeks astumine Välispoliitika