Esilehele

Dokumendid

Põhikiri
Programm

Uudised

Pressiteated
Välispoliitika

Eesti Vasakpartei on vastu Eesti sõdurite saatmisele Afganistani

Avalik kiri Eesti Vabariigi President Toomas H. Ilvesele

Eesti Vasakpartei keskjuhatus leiab, et Eesti Vabariik käitub ebamoraalselt saates aina uusi koguseid sõjarelvi ja suuremaid hulki Eesti sõdureid erinevatesse Aasia sõjakolletesse. Eriti groteskne on saata oma sõdureid Afganistani, riiki, mis kunagi pole otseselt Eestit ähvardanud, kuid samas mäletavad veel paljud, kuidas praeguste sõdurpoiste isad seal samas Afganistanis paar aastakümmet tagasi sõdimas käisid.

Eestlased mäletavad liigagi hästi, kuidas Nõukogude Liitu kuuludes kartsid emad oma poegi sõjaväkke saates, et tagasi saadetakse vaid tinakirst. See oli aeg, kui sõjaväes teenimise eest palka ei makstud ja välismissioonile saatmiseks nõusolekut ei küsitud.

Praeguses Eesti Vabariigis, kus kõik on ostetav ja müüdav, ei peaks inimelud seda siiski mitte olema. Eesti on juba kaks oma parimat poega rahuaja sõdades kaotanud. Kaotanud riigis, mille vastu kuulutatud sõda on asjatundjate arvates valedel põhjustel alustatud. Paljud riigid on oma sõdurid Iraagist koju kutsunud, samuti on kohutav ka aastakümneid kestnud sõda Afganistanis, kus peaasjalikult kannatavad tsiviilelanikud.

Eesti Vabariigil ei ole ühtegi moraalset õigustust astuda sõtta riikide vastu, mis meile sõda pole kuulutanud. Meil pole ühtegi õigustust põhjustada suuremaid kannatusi rahvale, kes on piisavalt kannatanud. Meil pole mingit põhjust tappa oma poegi, olukorras, kus meie demograafiline olukord pole kiita. Eesti Vabariigi Valitsus käitub ebamoraalselt ja vastutustundetult saates Afganistani lisaks sõjalisi jõude.

Eesti Vasakpartei pöördub Eesti Vabariigi Presidendi Toomas H. Ilvese kui riigikatse kõrgeima juhi poole, üleskutsega mitte sanktsioneerida Eesti kaitsejõudude saatmist Afganistani sõjakoldesse.

Eesti Vasakpartei esimees Sirje Kingsepp
Vasakpartei Keskjuhatuse nimel
01. november 2006


Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk  Valimised Aruanded Liikmeks astumine Välispoliitika