home

 

 

Esilehele

Dokumendid

Põhikiri
Programm
Kongressid
Valimised

Uudised

Pressiteated
Materjalid
Välispoliitika

 

   
   
 

Kellel on õigus ajalugu ümber kirjutada


Mina ei ole ajaloolane ja ei ole selleks ka kunagi saada soovinud. Mulle meeldib tegeleda poliitikaga. Poliitikul võib, ja peabki, olema oma arvamus ajaloost ja ühiskonda muutnud sündmustest, kuid kui poliitikud hakkavad oma ideoloogia järgi minevikku tõlgitsema, siis juhtub sama, mis juhtus nõuka aja ajalooõpikutega - neis oli teatud tõetera, kuid viimane sada aastat ei kannatanud mingit kriitikat.

Samasuguse nõukalaadis erapooliku tõlgendusega sai hakkama jaanuaris Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA). Peamiselt Ida-Euroopa konservatiivide survel võeti vastu paber, mis muuhulgas leiab, et ka praegu on Euroopas veel Kommunistlike parteisid ja nende järeltulijaid, kes pole siiani tunnistanud, milliste kuritegudega nad totalitaarse režiimi tingimustes on hakkama saanud. Eestis rääkisid konservatiivid, et selle dokumendi koostamise eesmärk oli lõpuks Venemaa põlvili suruda. Samas pole selles paberis sõnakestki Venemaast, kuid seal on räägitud totalitaarsetest kommunistlikest režiimidest, mis eksisteerisid Ida-Euroopas ja NSV Liidus ja millede tulemusel rikuti rängalt inimõiguseid.

Kõik õige, rikuti jah, aga mitte sellepärast, et need olid niinimetatud „kommunistid” vaid põhiliselt siiski sellepärast, et need olid totalitaarsed ja ebademokraatlikud režiimid. Täpselt samamoodi on totalitaarsed süsteemid toiminud ka konservatiivide võimu all. Pinochet näiteks suutis oma režiimi ajal 1970ndatel Tšiilis tappa hulgaliselt kommuniste, samamoodi juhtus Hispaanias Franco valitsemise ajal 1939 kuni 1975, kus suretati välja baski kultuur ja tapeti kõiki, kelle vaated ei sobinud. Tänu Franco režiimile suhtutakse Hispaanias kommunistidesse kui demokraatliku riigikorra eest seisjatesse. Totalitaarsed režiimid hävitavad oma poliitilisi vastaseid ja ainuke abinõu selliste mõttetute tapmiste vastu on demokraatlik riigikorraldus, kus kõikidel poliitilistel ideoloogiatel on võrdne sõnaõigus.

ENPA poolt heakskiidetud paber on samas vaid poliitiline akt oleviku ja tuleviku tarbeks. Sisuliselt on see üks samm demokraatia vähendamiseks, elimineerides endisi ja praegusi kommuniste. Paberis on mitu korda öeldud, et vaid Valgevenes pole praegu piisavalt demokraatiat, et kommuniste hukka mõista ja, et demokraatlike riikide endised kriminaalsed kommunistid peaksid patte kahetsema. Muidugi peavad kurjategijad oma tegude eest vastutust kandma, kuid ENPA pole kohtuorgan, ega ajaloolaste klubi vaid poliitikute jututuba, kus võetakse vastu poliitilisi dokumente tuleviku tarbeks. Ning see dokument on vaid relv erinevates valimisvõitlustes ning põhjust on väriseda kõigil, kes kunagi kommunisti nime kandnud.


Sirje Kingsepp, sotsialist
Eesti Vasakpartei esimees

Avaldatud Kesknädalas 8.02.2006


Loe ka Postimehe internetiversiooni, kus S. Kingsepp vastab telefoni teel samal teemal  esitatud küsimustele:
Vasakpartei juht: Hukka tuleks mõista isikud, mitte kommunism   Alo Raun   26.01.2006

Vaata ka Euroopa Vasakpartei juhatuse avaldus Euroopa Nõukogu kavandile kommunismi kohta

Esileht Põhikiri Programm Kongressid Pressiteated Materjalid Ajaleht Keskjuhatus Piirkonnad Noortesektsioon Naljanurk Valimised Aruanded Liikmeks astumine Välispoliitika